Suchość skóry dotyka wielu osób i może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym słońcem, pachnącymi lub ostrymi produktami, działaniem twardej wody, wilgocią, starzeniem się i genetyką. Te zewnętrzne czynniki mogą zmienić funkcję barierową skóry i spowodować utratę wody, czyli proces, w którym woda odparowuje z powierzchni skóry, wysuszając ją. Brak naturalnych lipidów może również prowadzić do oznak przedwczesnego starzenia się, takich jak zmarszczki, drobne szramy i zwiotczała skóra. Ale to nie wszystko. W zależności od klimatu nasza skóra ma tendencję do przesuszania się. W szczególności zimą, kiedy jesteśmy narażeni na działanie wiatru, zanieczyszczeń i mrozu… Pogoda jest bardziej sucha, a skóra traci naturalną ochronę. Natomiast latem przyczyną suchości skóry może być działanie klimatyzacji, słońca i piasku przez co nasza skóra jest prawie tak samo poszkodowana.
Podstawowe zasady pielęgnacji suchej skóry
Myśląc o pielęgnacji skóry suchej, ważne jest, aby zrekompensować utratę wilgoci poprzez zastosowanie delikatnego, bogatego w emolienty środka oczyszczającego i kremu nawilżającego. Osoby, które mają objawy tworzenia się suchej skóry, powinny regularnie stosować krem nawilżający. Jeśli suchość jest bardzo zaawansowana, dermatolog może przepisać leki, takie jak miejscowe sterydy, aby przyspieszyć regenerację skóry. W mniej poważnych przypadkach skuteczna pielęgnacja skóry suchej pomoże zapobiec utracie wilgoci. Zacznijmy od umycia ciała delikatnym produktem, którego formuła zawiera dermo-olejki. Przywracają one skórze naturalną równowagę, odżywiając barierę skórną i zapewniając utrzymanie naturalnego pH skóry. Po umyciu, można nałożyć na całe ciało ultranawilżający balsam, który zatrzyma wilgoć. Przy pielęgnacji skóry suchej dobrze jest postawić na kojące produkty pielęgnacyjne takie, jak odżywcze serum do twarzy, krem i organiczna maseczka do twarzy, które napuszą skórę, przywrócą jej elastyczność i nawilżenie, jednocześnie ją regenerując. Jak widać, w ten sposób możemy dostarczyć skórze dodatkową ilość tłuszczu i wody. Kluczem jest wybór produktów ze składnikami naprawczymi, łagodzącymi i uzupełniającymi lipidy. W pielęgnacji skóry suchej doskonałymi sprzymierzeńcami są również olejki roślinne, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, a co za tym idzie odbudują barierę ochronną, przywracając jej równowagę. Przykładam takiego produktu może być olej ze słodkich migdałów (wielki klasyk), stosowany od wieków olej arganowy, olej z ogórecznika (szczególnie skuteczny w pielęgnacji suchej skóry), olej z awokado, wiesiołka… Można pomyśleć też o woskach, balsamach i masłach (wosk pszczeli i/lub miód, olej kokosowy, masło shea…).
Znaczenie diety w zwalczaniu objawów suchości skóry
Aby pielęgnacja skóry suchej okazała się skuteczna, należy dostarczyć organizmowi produkty bogate w witaminy (witamina A, witamina C i witamina E) oraz niezbędne kwasy tłuszczowe (tłuste ryby, suszone owoce, owoce cytrusowe, nasiona roślin oleistych…), które pobudzają produkcję tych składników w skórze. Ważne jest też, aby nawadniać się od środka. W tym przypadku dobrze sprawdzają się takie produkty, jak woda niegazowana, herbaty ziołowe, zupy… Jeśli dużo przebywamy na zewnątrz, powinniśmy uważać na promienie UV. Nośmy na co dzień organiczny krem do twarzy z filtrem SPF (z ang. Sun Protection Factor) lub nakładajmy odpowiednie specyfiki o podobnym działaniu po zakończeniu pielęgnacji.