32 297 08 15 [email protected]

Łysienie typu męskiego. Jak sobie z nim radzić?

Łysienie typu męskiego. Jak sobie z nim radzić?

Łysienie typu męskiego to przypadłość, z która boryka się multum mężczyzn. Zwykle, problem pojawia się u dojrzałych mężczyzn (40+) na skutek zachwiania równowagi hormonalnej. Nie mniej, defekt ten – może pojawiać się także o wiele wcześniej.

Łysienie androgenowe to defekt wynikający z przemiany testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT), który destrukcyjnie wpływa na mieszki włosowe.

Jakie są objawy łysienia typu męskiego?

Pierwsze objawy łysienia androgenowego mogą ujawnić się już w wieku nastoletnim.

Zwykle łysienie androgenowe w pierwszej fazie objawia się – cofnięciem się linii włosa (przesunięcie ku górze). Następnie, coraz wyraźniej zaznaczają się zakola i wypadają włosy z czubka głowy (tzw. gniazdka). Łysienie androgenowe doprowadza również do znaczącego przerzedzenia włosów.

Jakie są przyczyny łysienia typu męskiego?

Łysienie typu męskiego to przypadłość, której przyczyny mogą być bardzo różne. Czynników wpływających na wypadanie włosów jest naprawdę wiele. Które z nich pojawiają się najczęściej?

Zdecydowanie najczęściej, łysienie androgenowe pojawia się w wyniku zaburzeń o charakterze hormonalnym. Jak możemy przeczytać w publikacji „Łysienie androgenowe typu męskiego: przyczyny, objawy, leczenie i najlepsze domowe sposoby”:

Przyczyny łysienia androgenowego są złożone i nie do końca poznane, a decydującą rolę odgrywają predyspozycje genetyczne oraz poziom androgenów.

To jednak nie wszystko, autorzy wyżej wspomnianej publikacji zaznaczają również, że przyczyny łysienia androgenowego mogą być bardziej złożone. Jednym z czynników, który zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia łysienia androgenowego jest niezdrowy tryb życia:

  • nieprawidłowa dieta (niepełnowartościowa, niezdrowa, nieregularna)
  • brak aktywności fizycznej
  • stres

Idąc dalej, warto również zwrócić uwagę na fakt, że wypadanie włosów u mężczyzn (niekoniecznie na tle androgenowym) może wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji (stosowanie niewłaściwych kosmetyków, nadmierna lub niedostateczna higiena skóry głowy itd.).

Jak zahamować nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn?

Nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn to problem, który jest „pod lupą” wielu badaczy i naukowców. Bezustannie prowadzone są badania, mające pomóc w zahamowaniu tej nieprzyjemnej i nieestetycznej przypadłości. Niestety, w chwili obecnej trudno powiedzieć o jednej, skutecznej metodzie pozwalającej uporać się z łysieniem typu męskiego.

Jednakowoż, warto zwrócić, że już teraz możemy czerpać z metod o naprawdę wysokiej skuteczności. Szczególnie efektywna zdaje się być mezoterapia igłowa skóry głowy. To zabieg odżywiający.

Rzadko kiedy – łysienie androgenowe leczy się poprzez kurację hormonalna. Nie mniej, ze względu na ścisły związek z zachwianiem równowagi – tę metodę można uznać za równie skuteczną.Warto jest jednak zadać sobie pytanie – czy warto ingerować w gospodarkę hormonalną tylko po to, aby zachować włosy na głowie?

W eliminacji łysienia androgenowego pomocne okazać się mogą również suplementy diety. Tzw. tabletki na włosy mają na zadaniu – zahamować nadmierne wypadanie włosów, odżywić włosy i skórę głowy oraz stymulować wzrost nowych włosów. Do najlepszych rozwiązań tego typu zaliczyć możemy tabletki Profolan.

Idąc dalej, warto również zwrócić uwagę na potencjalne korzyści wynikające ze stosowania szamponów i odżywek hamujących wypadanie włosów. To dobre rozwiązanie, aczkolwiek – nie zawsze skuteczne.

Co więcej, pragnąc uporać się z łysieniem androgenowym, możemy również sięgnąć po maseczki do włosów, wcierki i różnego rodzaju płukanki. Niestety, trudno oszacować jaką skutecznością mogą pochwalić się powyższe produkty.

Podsumowanie

Reasumując, łysienie androgenowe to charakterystyczny typ wypadania włosów, którego rozpoznanie nie powinno być trudne. Niestety, medycyna nadal nie oferuje żadnej metody, która gwarantowałaby 100% skuteczność.