32 297 08 15 [email protected]

Jak dobrać odpowiedni szampon do włosów przetłuszczających się?

Jak dobrać odpowiedni szampon do włosów przetłuszczających się?

Włosy nazywane są mianem przetłuszczających się, kiedy gruczoły łojowe występujące na skórze głowy produkują nadmierną ilość sebum. Na jego wydzielanie mają wpływ takie czynniki jak hormony, wiek, czynniki mechaniczne jak dotyk, a nawet pogoda oraz temperatura powietrza. Sebum, inaczej łój, jest jednak potrzebny, gdyż pełni rolę naturalnej obrony skóry oraz utrzymuje jej nawilżenie i elastyczność.

Przetłuszczanie się to problem skóry głowy, nie włosów

Mając na uwadze to, czym jest sebum, łatwiej jest zauważyć, że problem z przetłuszczaniem dotyka skóry głowy. To właśnie odpowiednia jej pielęgnacja jest w stanie zniwelować ten przykry i krępujący problem.

Warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki skóra głowy jest myta. Zbyt duża ilość detergentów nakładanych na jej powierzchnię może ją niepotrzebnie podrażnić. Mycie włosów wcześniej rozcieńczonym oraz spienionym szamponem jest dużo łagodniejszym rozwiązaniem.

Wszelkie odżywki, mleczka oraz olejki powinny być nakładane na włosy co najwyżej do wysokości ucha. W innym przypadku skóra głowy zostaje niepotrzebnie obciążona, a nadmiar produktów przyśpiesza jej przetłuszczanie.

Peelingi, mechaniczne oraz enzymatyczne, dokładnie oczyszczają powierzchnię skóry głowy, dzięki czemu lepiej wchłania ona substancje z kosmetyków, jest bardziej odżywiona, a włosy odbite od nasady stają się lżejsze i zyskują na objętości.

Dobrze dobrany szampon do włosów przetłuszczających  się

Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy opiera się jednak na prawidłowo dobranym detergencie myjącym. Szampony dzielą się na kategorie w zależności od siły ich składników aktywnych oraz sposobu ich nakładania.

  • Łagodne szampony do włosów
    Szampony te często opisywane są mianem „Bez SLS (Sodium Lauryl Sulfate)”, „Bez SLES (Sodium Laureth Sulfate), oraz mają niewielkie stężenia ziół i wyciągów roślinnych. Przeznaczone są do codziennego mycia.
  • Mocne szampony do włosów
    Produkty te posiadają bardzo mocne składniki myjące. Powinny być jednak stosowane w celu dokładnego oczyszczenia skóry głowy i włosów ze wszelkich kosmetyków pielęgnacyjnych.
  • Suche szampony do włosów
    Nie są przeznaczone do oczyszczania skóry głowy. Działają poprzez pochłanianie nadmiaru sebum, tylko maskując problem. Są jednak szybkim sposobem na przedłużenie świeżego wyglądu włosów.

Szampony do włosów przetłuszczających się posiadają duże ilości składników regulujących poziom sebum oraz łagodzących stany zapalne. Są to między innymi olejek z drzewa herbacianego, zielona herbata, aloes, lawenda czy rozmaryn. Warto zwrócić uwagę na obecność glinki i węgla aktywnego, które bardzo skutecznie pochłaniają zanieczyszczenia.

Codzienna pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Skuteczne wyeliminowanie problemu nadprodukcji sebum wymaga codziennej, świadomej pielęgnacji. Odpowiednia metoda mycia włosów pozwoli ukoić podrażnioną skórę głowy. Włosy na co dzień powinny być myte delikatnym detergentem rozcieńczonym w wodzie, a mocny szampon myjący może być stosowany od czasu do czasu w celu dokładniejszego usunięcia kosmetyków pielęgnacyjnych. Warto też zacząć stosować produkty dostosowane do potrzeb osób ze wzmożoną produkcją łoju. Bogate w składniki aktywne regulujące poziom sebum oraz łagodnie oczyszczające, niepowodujące podrażnień.