32 297 08 15 [email protected]

Jak zadbać o motywację do odchudzania? Najlepsze metody na motywację

Jak zadbać o motywację do odchudzania? Najlepsze metody na motywację

Jak zadbać o motywację do odchudzania? To pytanie rodzi się w głowach wielu osób. Wszak, problemy z nadwagą i otyłością ma blisko połowa Polaków. To problem, o którym mówi się coraz więcej, choć z reguły dotyka się takich tematów jak dieta, trening czy suplementacja. O wiele rzadziej mówi się o motywacji, determinacji i innych elementach przygotowania mentalnego.

Czym właściwie jest motywacja?

Motywacja to nic innego jak zdolność do podejmowania konkretnych działań, o konkretnym czasie. Zdolność ma charakter zwyczajnej gotowości. I o ile w przypadku fizycznym – w 90% przypadków (co najmniej!) jesteśmy przygotowani zawsze, o tyle w przypadku psychicznym – o wiele rzadziej.

Najlepszym dowodem na to jest fakt, iż multum osób zaczyna odchudzanie, ale tylko niewielki odsetek osiąga cel w postaci wymarzonej sylwetki. Czy można temu zaradzić? Jak wzmocnić motywację i wreszcie dotrzeć do celu?

Jak wzmocnić motywację?

Motywacja to coś co jesteśmy w stanie kontrolować i wzmacniać. Niestety, częstokroć o tym zapominamy, co jest efektem błędnych przekonań. Zauważ, że każda kolejna próba redukcji wygląda podobnie:

  1. Początek odchudzania to niesamowita energia, motywacja sięgająca do granic.
  2. W dalszej fazie motywacja słabnie, ale nadal trwamy – z tymże, coraz bardziej nam się nie chce. Pojawiają się pierwsze wątpliwości.
  3. W kolejnej fazie – z coraz większą łatwością znajdujesz wymówki. Zapominasz o tym co chcesz osiągnąć.
  4. W ostatniej fazie – zwyczajnie rezygnujesz, całkowicie tracąc to co wypracowałeś na początku.

Nie jesteś wyjątkiem. Szacuje się, że problemy z motywacją i tym samym osiągnięciem celu jakim jest zgrabna sylwetka, może mieć blisko 75% osób podejmujących to wyzwanie.

5 kluczowych elementów, które skutecznie wzmocnią Twoją motywację do odchudzania

zdrowe jedzenie

Po pierwsze: Postaw cel, który będzie dla Ciebie jasny i precyzyjny.

Częstokroć dzieje się tak, że osoby pragnące schudnąć nie do końca są świadome swojego celu. To ogromny błąd! Nie wystarczy „chcieć schudnąć”, należy mieć pełną świadomość co jest Twoim celem.

W przypadku odchudzania stawianie celów jest banalnie proste – wystarczy określić liczbę kilogramów do zrzucenia. Kiedy już to zrobisz – napisz wyraźnie na kartce docelową wagę i umieść w dobrze widocznym miejscu, np. na lodówce.

Po drugie: Stwórz plan, który uwzględni wszelkie niezbędne procesy redukcyjne.

Odchudzanie to proces trudny, ale niezbyt złożony. Można go sprowadzić do 3 kluczowych elementów: diety, treningu i suplementacji. O ile na starcie potrafimy dbać ze starannością o wszystkie elementy, o tyle w późniejszym czasie pojawiają się trudności.

Aby uniknąć sytuacji, w której pojawiają się wymówki – zaplanuj wszystkie posiłki, wszystkie treningi i określ godziny, w których sięgasz po suplementy. Skuteczny plan powinien być precyzyjny – tj. określać posiłek/trening i uwzględniać czas.

Po trzecie: Poinformuj o swoich celach innych.

Ogromnym, świetnym stymulantem naszej motywacji jest świadomość, że o naszych celach wiedzą inni. Dlatego też, warto poinformować o nich innych. Powiedz przyjaciołom, rodzinie i bliskim co chcesz osiągnąć, a zobaczysz jak wpłynie to na Ciebie.

Nie tylko będzie musiał/a zmagać się z wieloma pytaniami typu „Jak postępy?”, ale także otrzymasz swoisty doping i słowa otuchy. To ważne, biorąc pod uwagę, że odchudzanie to raczej proces długofalowy.

Po czwarte: Podejmij rywalizację.

Motywację możemy skutecznie wzmocnić poprzez rywalizację. Możesz rywalizować na wiele różnych sposobów – bezpośrednio (z kimś), i pośrednio (stawiając cele krótkoterminowe, rywalizacja sama ze sobą). To istotne, by stale mieć odniesienie.

Po piąte: Regularnie wizualizuj cele.

Zauważ, że na samym starcie procesów redukcyjnych – wizualizujesz swój cel, tj. myślisz o tym jakie korzyści przyniesie redukcja, jak będziesz wyglądać itd. To niezwykle ważny proces, o którym nie możesz zapominać w dalszej części.

Regularna wizualizacja celów sprawi, że stale będziesz mieć świadomość o co walczysz.