32 297 08 15 [email protected]

Co to jest cera naczyniowa i jak o nią dbać?

Co to jest cera naczyniowa i jak o nią dbać?

Przy określeniu typu cery często pojawia się problem, ze względu na mnogość rodzajów skóry, które wychodzą poza ramy cery normalnej czy mieszanej. Jeśli u danej osoby pojawiają się problemy z zaczerwienieniem skóry, warto dowiedzieć się, co to jest cera naczyniowa. Choć często bywa mylona ze zwykłym rumieńcem, przy nieodpowiedniej pielęgnacji może okazać się uporczywym problemem.

Cera naczyniowa – co to takiego?

Cera naczyniowa, zwana też naczynkową, to szczególny rodzaj cery, charakteryzujący się bardzo delikatną i cienką skórą, która intensywnie reaguje na czynniki zewnętrzne. Jej szczególnym objawem są płytko położone, pękające naczynia krwionośne (tzw. pajączki), od których wzięła się nazwa tego typu.
Cechy charakterystyczne cery naczyniowej to:

  • widoczne naczynia krwionośne,
  • gwałtowna reakcja na bodźce (jak emocje, wysiłek fizyczny czy skrajne warunki pogodowe),
  • zaczerwienienie.

Zmiany najczęściej pojawiają się w okolicach skrzydełek nosa, na policzkach oraz brodzie. Zaczerwieniona skóra może też powodować uczucie gorąca lub swędzenia.
Cera naczyniowa sprzyja powstaniu trądziku różowatego, który poza trwałym rumieniem prowadzi do stanów zapalnych skóry i tworzenia się krost.

Dbanie o cerę naczyniową

Cera naczyniowa jest bardzo wrażliwa, dlatego dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji jest tak ważny. Aby zapobiec nadmiernemu reagowaniu na czynniki zewnętrzne oraz możliwemu powstaniu trądziku, należy zadbać o wybranie środków przeznaczonych dla tego właśnie rodzaju cery.
Pielęgnacja powinna być systematyczna, aby nie dopuścić do nadmiernego rozszerzania się naczyń krwionośnych. Kosmetyki dla cery naczyniowej są bogate w składniki wzmacniające naczynka i mogą znacznie zmniejszyć ich widoczność oraz poprawić stan skóry. Warto zadbać więc o wszystkie etapy pielęgnacji.

Oczyszczanie

W przypadku cery naczyniowej niezmiernie ważne jest, aby nie stosować agresywnych substancji czy kosmetyków zawierających alkohol. Oczyszczanie powinno być delikatne, bez silnego pocierania. Dobrym wyborem jest delikatny żel, olejek lub pianka myjąca. W przypadku peelingów najlepsze będą enzymatyczne, nie należy jednak stosować ich zbyt często.

Tonizacja

Tonik przywraca skórze naturalne pH i łagodzi skórę po etapie oczyszczania. Warto wybrać produkt o działaniu obkurczającym i uszczelniającym naczynka, który przygotuje skórę na kolejny etap.

Odżywienie

W przypadku wyboru kremu warto postawić na składniki naturalne o działaniu przeciwzapalnym takie jak ekstrakt z arniki górskiej, miłorzębu japońskiego czy kasztanowca. Z kolei dobrym dodatkiem witaminowym są witaminy C oraz K, które wzmacniają naczynia krwionośne.

Kojąca pielęgnacja

Ze względu na swoją delikatność, cera naczyniowa jest bardzo wymagająca, a jej nieodpowiednia pielęgnacja może prowadzić do licznych problemów skórnych. Na szczęście oferta kosmetyków odpowiednich dla tego rodzaju cery cały czas rośnie, warto więc zadbać o dobór jak najlepszych produktów, które nie tylko zmniejszą dolegliwości związane z posiadaniem cery naczyniowej, ale też sprawią, że codzienna pielęgnacja będzie prawdziwą przyjemnością.