32 297 08 15 [email protected]

5 kluczowych elementów zdrowego stylu życia – Jak żyć zdrowo?

5 kluczowych elementów zdrowego stylu życia – Jak żyć zdrowo?

Zdrowy tryb życia to fundament dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Nasz organizm wymaga od nas określonego traktowania, które jest swoistym gwarantem zachowania zdrowia. Jak zatem zdrowo żyć? Co zrobić, aby tryb życia móc określić mianem zdrowego.

5 fundamentów zdrowego trybu życia

Zdrowy tryb życia to termin, który definiowany jest na wiele różnych sposobów. Warto mieć jednak świadomość, że każda definicja oparta jest na pewnych fundamentach, tudzież kluczowych zasadach. W dzisiejszej publikacji pragniemy przedstawić 5 fundamentów, bez których termin zdrowego trybu życia po prostu nie istnieje.

1. Używki: alkohol i papierosy

Używki wszelkiego rodzaju to „zło wcielone”, które negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Co oczywiste, najgorszy wpływ na organizm mają papierosy i alkohol. To używki, z których obligatoryjnie musi zrezygnować każdy kto chce zachować zdrowie.

Oczywiście, nikomu nie zaszkodzi małe piwo „od czasu do czasu” czy lampka wina do obiadu. Jednakowoż, należy znać granice i dopuszczalne normy. Wszystko w nadmiarze szkodzi, podobnie jest z alkoholem.

W przypadku papierosów – nawet palenie bierne jest niedopuszczalne. Co więcej, wszelkiego rodzaju zamienniki są równie niezdrowe (np. elektroniczne papierosy), dlatego też należy z nich koniecznie zrezygnować.

2. Aktywność fizyczna

5 kluczowych elementów zdrowego stylu życia - Jak żyć zdrowo?

Aktywność fizyczna to absolutny fundament zdrowego trybu życia. Ruch to zdrowie, dlatego też – każdego dnia należy zadbać o solidną dawkę ruchu. Za sprawą aktywności fizycznej wspomagamy procesy detoksykacyjne, dotleniami organizm oraz poprawiamy jego ukrwienie.

Aktywność fizyczna ma również pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Np. biegając zwiększamy produkcję endorfin, znanych jako „hormony szczęścia”. Idąc dalej, aktywność fizyczna zwiększa pewność siebie, co jest wynikiem lepszej, atrakcyjniejszej sylwetki.

Korzyści wynikającej z regularnej aktywności jest mnóstwo. Dlatego też, 30-45 minutowy trening powinien znaleźć się w planie dnia każdej osoby!

3. Odżywianie

Mówiąc o zdrowym stylu życia nie sposób nie wspomnieć o odżywianiu. Niestety, w ostatnim czasie nawyki żywieniowe Polaków nie prezentują się zbyt korzystnie. Jemy niezdrowo, nieregularnie i w nieodpowiednich ilościach.

Diety stosowane przez polskie społeczeństwo – mówiąc łagodnie – nie są zdrowe, czego konsekwencją są problemy trawienne, nadwaga czy nawet choroby nowotworowe. W związku z powyższym, zmiana nawyków żywieniowych powinna być koniecznością!

Poprzez zdrową metamorfozę odżywiania rozumie się – pełnowartościową, naturalną, możliwie niemodyfikowaną dietę, która dostarczy wszelkich niezbędnych makro i mikroskładników. Jadłospis powinien być regularnie konsumowany (o stałych porach), co zapewni efektywniejszą pracę całego układu trawiennego.

4. Zdrowy sen

Do fundamentów zdrowego trybu życia należy również zaliczyć zdrowy sen. To absolutnie kluczowy element, który gwarantuje regenerację i relaksację organizmu.

Poprzez zdrowy sen rozumie się wysypianie, tudzież sen o długości 7-8 godzin. Co ważne, powinien on być spokojny i głęboki, co gwarantować ma odpoczynek na odpowiednim poziomie.

Aby zadbać o zdrowy sen należy odpowiednio przygotować sypialnię (wywietrzyć i odświeżyć), przygotować wygodne łóżko (materac, poduszka i odpowiednio dobrana kołdra) oraz przygotować fizycznie organizm (wyciszenie, posiłek najpóźniej na 3 godziny przed snem).

5. Relaks i odprężenie

O ile dieta, trening, sen czy brak używek – to elementy, których każdy mógł się spodziewać i z reguły o nich pamięta, o tyle „relaks i odprężenie” to coś o czym bardzo często zapominamy. W dzisiejszych czasach – pęd życia jest na tyle duży, że nie potrafimy się zatrzymać i zwyczajnie zadbać o relaks.

Warto mieć jednak świadomość, że relaks jest absolutnie kluczowy dla naszej, psychofizycznej kondycji.