32 297 08 15 [email protected]

Wypadanie włosów przyczyna

Wypadanie włosów przyczyna

Wypadanie włosów jest dla większości ludzi normalną częścią procesu starzenia. U niektórych osób utrata do 100 włosów dziennie jest całkowicie naturalna. Jednak w niektórych przypadkach tempo to może się zwiększyć, prowadząc do przyspieszonego wypadania włosów. W rzeczywistości, prawie 40% mężczyzn i kobiet doświadczy jakiejś formy utraty włosów przed ukończeniem 70 roku życia. Ale jakie są najczęstsze przyczyny utraty włosów? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych czynnikach, które mogą przyspieszyć wypadanie włosów lub spowodować je w pierwszej kolejności.

Genetyka

Genetyka jest prawdopodobnie najważniejszą przyczyną utraty włosów – i tą, na którą masz najmniejszy wpływ. Wzorce wypadania włosów u rodziców i dziadków są najsilniejszymi wyznacznikami tego, czy doświadczysz utraty włosów w przyszłości. Z wypadaniem włosów związane są różne geny, w tym te związane z hormonami, neuroprzekaźnikami i innymi substancjami biochemicznymi, które są ważne dla zdrowych mieszków włosowych. Niektóre z tych genów są zależne od płci: Kobiety częściej dziedziczą wypadanie włosów po stronie matki, a mężczyźni po stronie ojca.

Stres

Stres może przyczynić się do wypadania włosów na kilka różnych sposobów. Po pierwsze, może pozbawić nas pewnych składników odżywczych – takich jak witaminy z grupy B i żelazo – które są ważne dla zdrowych włosów. Może również zwiększyć ilość kortyzolu we krwi, który może przyczynić się do utraty włosów poprzez hamowanie wzrostu nowych włosów i sprzyjanie zrzucaniu istniejących. Wypadanie włosów nie jest zazwyczaj oznaką pełnej reakcji na stres, ale często jest to znak, że organizm jest pod zbyt dużym wpływem stresu i potrzebuje przerwy. Jeśli doświadczasz znacznego wypadania włosów, które Twoim zdaniem może być spowodowane stresem, możesz zrobić kilka rzeczy, które pomogą Ci je złagodzić. Warto zauważyć, że wiele osób, które doświadczają utraty włosów z powodu stresu, ma również genetyczne predyspozycje do ich wypadania.

Niedobory żywieniowe

Niektóre witaminy i minerały są ważne dla zdrowia zarówno włosów, jak i skóry głowy, a niedobory któregokolwiek z tych składników odżywczych mogą przyczynić się do utraty włosów. Niedobory witamin B1, B2, B3, B5, B6 i B12, żelaza, cynku, selenu i magnezu mogą powodować wypadanie włosów i mogą być związane z pewnymi wyborami stylu życia. Jedno z badań na dużą skalę wykazało, że spożywanie diety bogatej w składniki odżywcze ważne dla zdrowia włosów było związane z mniejszym ryzykiem ich utraty. Jeśli doświadczasz wypadania włosów, które Twoim zdaniem może być spowodowane niedoborem składników odżywczych, koniecznie udaj się do lekarza, aby ustalić, czy jest coś, co możesz zrobić, aby temu zaradzić.

Nadmierne mycie włosów

Wszystkim nam powiedziano, że częste mycie jest złym pomysłem, i choć nie jest to koniecznie niebezpieczne, to w niektórych przypadkach zdecydowanie może powodować utratę włosów. Niektórzy ludzie mogą być bardziej skłonni do doświadczania tego niż inni. Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że lather jest rzeczywiście najlepszym sposobem na oczyszczenie włosów. Jest to nieprawda: W rzeczywistości, zbyt dużo piany może faktycznie pozbawić włosy naturalnych olejków i spowodować, że skóra głowy będzie produkować więcej sebum, co może prowadzić do przyspieszonego wypadania włosów. Jednak nie wszystkie wypadania włosów spowodowane przez szampon są możliwe do uniknięcia: Niektórzy ludzie po prostu mają wrażliwość na pewne szampony, co prowadzi do utraty włosów, niezależnie od tego, jak ostrożnie ich używają. Jeśli zauważysz, że po umyciu włosów wypada Ci ich dużo, warto zmienić szampon na inny rodzaj i sprawdzić, czy to pomoże.

Chemikalia i substancje drażniące

Oprócz szamponu, inne wspólne czynniki drażniące, które mogą powodować wypadanie włosów obejmują zbyt dużo produktów do stylizacji, zbyt dużo ciepła na włosy (zwłaszcza na skórę głowy) i zbyt wiele zabiegów chemicznych, takich jak farbowanie lub trwała. Choć z pewnością możesz unikać tych kwestii, jeśli masz silne podejrzenia, że powodują one wypadanie włosów, czasami możesz nie zdawać sobie sprawy, że robisz coś, co może przyczynić się do Twojego problemu. Jeśli robisz wszystko, co możesz, ale nadal nie widzisz poprawy, najlepiej porozmawiaj z lekarzem, aby sprawdzić, czy jest coś, czego nie jesteś świadoma.

Choroby autoimmunologiczne

Toczeń, łysienie plackowate i inne choroby autoimmunologiczne mogą powodować utratę włosów poprzez atakowanie mieszków włosowych. W wielu przypadkach utrata włosów jest tylko jednym z wielu objawów, które mogą obejmować również wysypkę, ból stawów i inne problemy. Jeśli cierpisz na jedną z tych chorób i doświadczasz wypadania włosów, ważne jest, abyś udał się do lekarza i ustalił najlepszy sposób leczenia. W zależności od choroby, może być możliwe spowolnienie lub nawet zatrzymanie utraty włosów za pomocą leków.

Wypadanie włosów na bazie DHT

Łysienie androgenowe, znane również jako łysienie typu męskiego, to najczęstsza forma utraty włosów. Jest spowodowane tym, że organizm produkuje zbyt dużo hormonu zwanego dihydrotestosteronem (DHT). DHT może atakować mieszki włosowe, powodując ich kurczenie się, a w końcu całkowite zaprzestanie produkcji włosów. Na szczęście wypadanie włosów spowodowane przez DHT jest często bardzo uleczalne: Możliwe jest spowolnienie postępu utraty włosów, a nawet ich odrastanie dzięki odpowiedniej kombinacji leków i zmian stylu życia. Jeśli doświadczasz utraty włosów, która wydaje się być spowodowana przez DHT, warto udać się do lekarza i dowiedzieć się, co można z tym zrobić.

Podsumowanie

Wypadanie włosów jest dla większości ludzi normalną częścią procesu starzenia. Jednak w niektórych przypadkach może być oznaką poważnego problemu zdrowotnego. Genetyka, stres, niedobory żywieniowe, szampony, środki chemiczne i choroby autoimmunologiczne to najczęstsze przyczyny utraty włosów. Niektóre rodzaje utraty włosów są uleczalne, a nawet można je odwrócić, dlatego ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, jeśli doświadczasz utraty włosów.