32 297 08 15 [email protected]

Skóra zimą – jak prawidłowo zadbać o cerę

Skóra zimą – jak prawidłowo zadbać o cerę

Przed okresem jesienno-zimowym trwają nieustanne debaty na temat zmian w pielęgnacji skóry. Niektóre osoby uważają, że nie warto cokolwiek zmieniać. Jednak znacznie większa część świadomie dobiera kosmetyki pod panujące warunki zewnętrzne i pory roku. Jak powinno wyglądać oczyszczanie twarzy zimą? Czy należy zrezygnować ze złuszczania skóry? Jakie dobre kremy na zimę wybrać? Na jakie składniki zwrócić uwagę? Czy koniecznie trzeba stosować filtry UV?

Oczyszczanie i złuszczanie skóry

Oczyszczanie skóry w okresie letnim różni się od tego, które powinno się zastosować w zimie. Przede wszystkim należy zrezygnować z silnych kosmetyków oczyszczających, mocnego pocierania cery za pomocą wacików czy rękawiczki do demakijażu. Dlaczego? Skóra w okresie jesienno-zimowym narażona jest na działanie czynników zewnętrznych, jak niska temperatura, wiatr czy suche powietrze. Aby zmniejszyć ryzyko możliwych uszkodzeń, nie należy pozbywać się naturalnego sebum, nawet w przypadku cery tłustej. Odpowiednim zamiennikiem może okazać się dwuetapowe oczyszczanie, które jest znacznie delikatniejsze. Złuszczanie cery zimą nie jest zabronione, jednak warto zwrócić uwagę na skład kosmetyków. Bardzo dobrym rozwiązaniem mogą okazać się preparaty z enzymami lub wielkocząsteczkowymi kwasami. Dzięki nim znacznej poprawie ulegnie bariera ochronna skóry, a także jej wygląd (redukcja zaczerwienień, wygładzenie).

Nawilżenie cery w okresie zimowym 

skóra zimą - nawilżanie

Kolejną ważną kwestią są dobre kremy na zimę, które zapewnią prawidłowe nawilżenie. O cerę powinno się dbać cały rok, jednak to właśnie w mroźne dni jest ona najbardziej narażona na wysuszenie i uszkodzenia. Warto więc dobierać kosmetyki tak, aby miały jak najwięcej substancji odżywczych. W składzie takich preparatów można odnaleźć:

  • kwas hialuronowy, 
  • ektoinę,
  • mukopolisacharydy. 

Tutaj jednak warto również zastanowić się nad rodzajem skóry. Osoby z tendencją do przetłuszczania skóry mogą zrezygnować z kremu na rzecz lżejszych kosmetyków. Odpowiednie nawilżenie to także stosowanie substancji, które zapobiegają utracie nadmiernej ilości wilgoci, czyli dbające o prawidłowy poziom pH. W takim przypadku do powyższej listy warto również dodać następujące składniki:

  • kwasy tłuszczowe,
  •  fitoceramidy, 
  • skwalan, 
  • estry cholesterolu. 

Odpowiednia ochrona UV

Wiele osób błędnie zakłada, że krem z filtrem należy stosować tylko w okresie letnim, kiedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. Jednak również w zimie warto skorzystać z jego dobroczynnych właściwości. Warto zauważyć, że promieniowanie UV dociera do skóry w ciągu całego roku. Promienie UV odbijają się od śniegu, a następnie przenikają do skóry. Ich nadmiar czy też omijanie tego etapu pielęgnacji, odpowiada za starzenie się skóry. Co więcej wpływa niekorzystnie na jej wygląd, a co za tym idzie również samopoczucie.

Zadbanie o skórę zimą może sprawić pewne kłopoty. Warto jednak zmienić codzienne nawyki i przekonać się o pozytywnych rezultatach, które ze sobą niosą. Zadbaj o skórę zimą, aby pozytywnie przywitać wiosnę!