32 297 08 15 [email protected]

Kosmetyki do pielęgnacji dla niemowląt i małych dzieci

Kosmetyki do pielęgnacji dla niemowląt i małych dzieci

Właściwa pielęgnacja niemowląt i małych dzieci ma ogromne znaczenie dla zachowania zdrowej skóry, bez podrażnień i zmian trądzikowych. Spore znaczenie ma szczególnie higiena skóry głowy, gdyż niemowlęta narażone są na wystąpienie ciemieniuchy, czyli łojotokowego zapalenia skóry. Objawia się ono świądem, łuszczeniem naskórka i występowaniem nieestetycznych, żółtych bądź ciemnobrązowych plam na skórze głowy.

Dokładne mycie i osuszanie włosków pozwoli ograniczyć rozwój zmian spowodowanych niedojrzałością gruczołów łojowych.

W okresie jesiennym i zimowym gdy starsze dzieci noszą grubsze czapki, przez co przepływ powietrza jest utrudniony należy zadbać o codzienne mycie włosów, gdyż skóra głowy poci się i wszelkie zanieczyszczenia osiadają na delikatnych włosach. 

Jaki szampon dla dzieci i niemowląt wybrać?

Kosmetyki dla niemowląt powinny mieć prosty i naturalny skład. Doskonale, gdy pozbawione są one sztucznych substancji i aromatów, gdyż takie produkty mogą wywołać reakcję alergiczną. Bardzo dobrze sprawdzają się emolienty, które dogłębnie nawilżają i regenerują naskórek. Szampon należy nanosić na włoski malucha w niewielkich ilościach i dokładnie spłukiwać wszelkie pozostałości piany.

Ważne, aby po każdej kąpieli dokładnie wyczesywać włoski przy pomocy delikatnej szczoteczki z naturalnym włosiem lub gęstym grzebykiem.

W przypadku starszych dzieci, a szczególnie dziewczynek świetnie sprawdza się szampon ułatwiający rozczesywanie delikatnych kosmków. Dla większej ochrony wilgotne włosy małego dziecka po myciu warto spryskać lekką odżywką. Odżywka w sprayu sprawi, że włoski będą się pięknie błyszczeć i staną się bardziej podatne na układanie fryzur. 

Jakie produkty powinny znaleźć się w kosmetyczce malucha?

Oprócz odpowiedniego szamponu wśród produktów kosmetycznych powinny znaleźć się:

  • balsam łagodzący do ciała, przeznaczony do codziennego stosowania,
  • żel i płyn do kąpieli,
  • krem na podrażnienia,
  • krem ochronny w filtrem, który jest obowiązkowy w ciepłe, słoneczne dni, gdy skóra malucha wystawiona jest na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Warto stawiać na produkty kosmetyczne pochodzące od znanych i renomowanych producentów. Takie kosmetyki posiadają odpowiednie badania i są zalecane przez pediatrów i położne.

Dużą uwagę należy zwrócić także na wybór odpowiednich chusteczek nawilżanych. Najlepszym wyborem są chusteczki nawilżone jedynie wodą. Mocno aromatyzowane chusteczki  mogą negatywnie wpływać na stan skóry maluszka i powodować podrażnienia. Chusteczki mogą być alternatywą poza domem, jednak do częstego stosowania zdecydowanie lepszym wyborem są bawełniane waciki zwilżone w letniej, przegotowanej wodzie. 

Kompletując wyprawkę nie można zapominać również o patyczkach higienicznych, soli fizjologicznej, preparacie o działaniu odkażającym, aspiratorze do noska, olejku do masażu oraz nożyczkach do paznokci. Regularne wykonywanie poszczególnych zabiegów kosmetycznych sprawi, że będą one dla maluszka rutyną i nie spowodują niepokoju i płaczu.