32 297 08 15 [email protected]

Jak poradzić sobie z trądzikiem wykorzystując domową pielęgnację?

Jak poradzić sobie z trądzikiem wykorzystując domową pielęgnację?

Trądzik to schorzenie, które kojarzy nam się z okresem dorastania. Niestety coraz częściej ta przypadłość dotyka również osoby dorosłe. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów dedykowanych dla cery trądzikowej, ale które wybrać i jak zastosować aby skutecznie poradzić sobie z wypryskami? Jakie rytuały należy wprowadzić do codziennej pielęgnacji aby zminimalizować ryzyko powstawania zmian?

Objawy i występowanie trądziku pospolitego

Trądzik zwyczajny jest uważany za ósmą najczęściej występującą przypadłość na świecie. Dotyka ok. 90% osób w wieku dojrzewania i coraz częściej dotyka również osób po 30 roku życia. Zmiany najczęściej uwidaczniają się na twarzy, ale również mogą wystąpić na plecach lub klatce piersiowej. W łagodnym przebiegu obserwujemy zmiany grudkowe. W cięższej postaci mamy do czynienia ze zmianami ropowiczymi, które po ustąpieniu mogą pozostawić mało estetyczne blizny. W przypadku nasilonych objawów najlepiej jest zgłosić się do lekarza dermatologa, który zaleci odpowiednie leczenie. Z łagodną postacią możemy zmierzyć się sami w domu. Pytanie zatem brzmi jak poradzić sobie z trądzikiem przy pomocy domowej pielęgnacji?

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Jak poradzić sobie z trądzikiem wykorzystując domową pielęgnację?

W przypadku skóry łojotokowej błędne myślenie każe nam stosować preparaty wysuszające, aby poradzić sobie z trądzikiem. Nadmierne usunięcie ze skóry warstwy lipidowej, która ma za zadanie chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi skutkuje tym, że skóra produkuje jeszcze większą ilość łoju. Tak więc najważniejszą zasadą w przypadku cery trądzikowej jest dbanie, aby nie wysuszyć jej nadmiernie.

Rytuały pielęgnacyjne

  1. Demakijaż – przed wieczornym oczyszczaniem twarzy należy dokładnie usunąć cały makijaż przeznaczonymi do tego celu preparatami np. płynem micelarnym, mleczkiem do demakijażu. Doskonale sprawdzi się również olej np. olej ze słodkich migdałów lub czarnuszki.  Jeżeli chcemy aby nasza 
  2. Oczyszczanie – do umycia cery trądzikowej możemy zastosować żele dedykowane do cery tłustej lub mydło siarkowe, które będą wykazywały dodatkowo działanie bakteriobójcze.
  3. Tonizowanie – po umyciu możemy mieć uczucie ściągnięcia skóry. Jest to spowodowane usunięciem warstewki lipidowej z naskórka oraz zaburzeniem pH skóry. Każde oczyszczanie skóry zaburza jej naturalne pH, co sprzyja namnażaniu się bakterii. Z tego powodu nie powinniśmy nigdy zapominać o zastosowaniu toniku po umyciu twarzy. W przypadku cery trądzikowej możemy wybrać tonik z dodatkiem kwasów lub postawić na naturalną pielęgnację i wybrać odpowiednio dopasowany hydrolat np. laurowy, rozmarynowy.
  4. Serum – jeżeli chcemy, aby nasza skóra otrzymała więcej składników aktywnych możemy zastosować serum. Może ono posiadać w swoim składzie kwasy, wyciągi roślinne, witaminy, substancje bakteriostatyczne.
  5. Krem z filtrem UV  przygotowując naszą cerę podczas porannej pielęgnacji należy pamiętać o zastosowaniu kremu z filtrem ochronnym. Dzięki ochronie przeciwsłonecznej zmniejszymy ryzyko powstawania blizn po ustąpieniu zmian trądzikowych. 
  6. Krem przeznaczony dla cery tłustej i trądzikowej – najlepiej jest zastosować dwa różne kremy na dzień i na noc. Jeden powinien posiadać składniki aktywne np. witaminę C, cynk, wyciąg z fiołka trójbarwnego lub kwasy. Drugi natomiast powinien nawilżać skórę. Należy wybrać kremy bez substancji komedogennych, które będą powodowały powstawanie nowych zmian trądzikowych. Do takich substancji zaliczyć możemy parafinę, wazelinę, silikony oraz olej kokosowy.