Serce to najważniejszy organ w ciele człowieka. Od jego sprawności zależy funkcjonowanie wszystkich narządów organizmu ludzkiego. Serce pracuje bezustannie przez całe nasze życie, dlatego warto zadbać o jego kondycję, by cieszyć się zdrowiem jak najdłużej.
Co powoduje choroby układu krążenia?
Choroby układu krążenia są częstą przyczyną przedwczesnych zgonów. Za ich występowanie mogą odpowiadać między innymi czynniki genetyczne. Istnieje ryzyko, że rodzice zmagający się z chorobami serca, np. kardiomiopatią, arytmią, przekażą wadliwe geny swoim dzieciom. Mechanizmy dziedziczenia są przedmiotem wielu badań, co w przyszłości ułatwi osobom potencjalnie chorym planowanie życia. Współcześnie choroby serca są uznawane także za problem cywilizacyjny. Nawyki, które wydają się niegroźne i są społecznie akceptowane, w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do groźnych chorób serca.
Nieodpowiednia dieta
Zdrowie sercowo-naczyniowe jest silnie powiązane ze sposobem odżywiania się. Przez nieodpowiednią dietę należy rozumieć spożywanie produktów podwyższających zły cholesterol, bogatych w tłuszcze zwierzęce i cukry proste. Zalicza się do nich m.in. niektóre gatunki mięs, większość wyrobów cukierniczych i dań smażonych, w tym fast foody. Na serce szkodzi również nadmiar soli, który jest częstą przyczyną nadciśnienia tętniczego.
Brak aktywności fizycznej
Siedzący tryb życia nie sprzyja zdrowiu – dotyczy to także funkcjonowania układu krwionośnego. Osoby, które nie uprawiają sportów, są szczególnie narażone na otyłość – jedną z najczęstszych przyczyn chorób układu krwionośnego. Ponadto brak ruchu powoduje wzrost spoczynkowego ciśnienia krwi. Należy pamiętać, że nie każda aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu, szczególnie u osób zmagających się z problemami z sercem.
Palenie tytoniu
Palenie tytoniu, podobnie jak bierne palenie, jest częstą przyczyną chorób układu krwionośnego. Dym tytoniowy składa się z ok. 4000 związków chemicznych – do najbardziej kardiotoksycznych zalicza się tlenek węgla i nikotynę. Nikotyna podnosi ciśnienie tętnicze i obkurcza naczynia krwionośne, natomiast tlenek węgla łączy się z hemoglobiną, co zaburza transport tlenu z płuc do komórek organizmu. Z tego powodu palenie papierosów może powodować m.in. zaburzenia rytmu serca.
Co należy jeść, by wzmocnić serce?
Dieta ma wpływ na prawidłowość funkcjonowania organów wewnętrznych. Aby mieć mocne serce, należy odpowiednio się odżywiać. O jakie produkty wzbogacić dietę, by cieszyć się zdrowiem?
Owoce jagodowe – bogate w antyoksydanty
Owoce takie jak jagody, truskawki czy borówki są świetnym źródłem antyoksydantów. Wolne rodniki uszkadzają ściany naczyń krwionośnych i utleniają tłuszcze, co może powodować powstawanie zmian miażdżycowych. Antyoksydanty neutralizują ich działanie, tym samym ograniczając ryzyko chorób serca.
Łosoś – źródło kwasów omega-3
Łosoś to ryba delikatna w smaku, a ponadto niezwykle zdrowa – stanowi on źródło kwasów omega-3, które chronią serce przed chorobami i obniżają ciśnienie tętnicze. Warto go jeść przynajmniej raz w tygodniu.
Witaminy na serce – wsparcie zdrowej diety
Odpowiednie witaminy na serce wspierają prawidłową pracę mięśnia sercowego. Warto wybierać suplementy diety, które zawierają w składzie witaminy z grupy B, w tym witaminę B6, biorącą udział w produkcji hemoglobiny.
Aktywność fizyczna na wzmocnienie serca
Wysiłek fizyczny ma zbawienny wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego. Aktywność nie musi być intensywna – ważne, by była regularna.
Osoby po incydentach sercowo-naczyniowych nie powinny rezygnować z ruchu, jednak rodzaj wykonywanych ćwiczeń powinien być skonsultowany z lekarzem.
Spacery
Spacery to niedoceniana forma aktywności fizycznej. Spacerowanie niesie ze sobą szereg zalet – dotlenia organizm bez obciążania go, poprawia krążenie krwi oraz wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej. Jest to czynność, która nie wymaga szczególnego przygotowania ani poświęcania wolnego czasu, co czyni ją szczególnie atrakcyjną z perspektywy osób żyjących w niedoczasie.
Jazda na rowerze i pozostałe rodzaje aktywności fizycznej
Jazda na rowerze to świetny sposób na wzmocnienie serca. Nawet rekreacyjna jazda zmniejsza ryzyko chorób serca. Podobnie jak spacery, jazda rowerem może być z łatwością uwzględniona w planie dnia. Osoby, które regularnie poruszają się na rowerze, znacząco przysługują się swojemu organizmowi.
Warto pamiętać jednocześnie, że doskonały wpływ na serce mają treningi cardio. Osoby, które chcą urozmaicić swój plan treningowy, mogą uwzględnić w nim także pływanie, bieganie i nordic walking.