32 297 08 15 [email protected]

Jak rozpoznać i przygotować się do menopauzy?

Jak rozpoznać i przygotować się do menopauzy?

Menopauza to czas w życiu kobiety podczas dochodzi do ustania zdolności rozrodczej. Powszechnie określany mianem „przekwitania” okres bywa niezwykle uciążliwy. Wynika to z faktu, iż w organizmie kobiety dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalne, co może się objawiać w różny sposób.

Podstawowym objawem jest ustanie miesiączkowania. Ponadto występują zimne poty, dochodzi do ogólnego rozdrażnienia organizmu oraz huśtawki nastroju. Wynikiem menopauzy mogą być również defekty o charakterze fizycznym, tudzież nadmierne tycie organizmu, pryszcze oraz cellulit. Nic więc dziwnego w tym, że dla Pań jest to okres szczególnie niepożądany.

Menopauza w jakim wieku?

Występowanie menopauzy jest uwarunkowane indywidualnie. U jednych Pań występuje tuż po 40-tce, u drugich dopiero po 50-tce. Medycyna ustaliła tylko jedną zależność, a mianowicie: u kobiet, które miesiączkowanie rozpoczęły później (względem rówieśniczek), menopauza występuje znacznie szybciej.

Kobietom dojrzałym zaleca się badania profilaktyczne i postępowanie zapobiegające już po 30-tce. Wszak, nie jest to trudne, a znacząco może osłabić nieprzyjemne objawy menopauzy.

Menopauza – jak się przygotować?

Jak rozpoznać i przygotować się do menopauzy?

Powiedzenie „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, jest jak najbardziej trafne w kontekście profilaktycznych działań przed okresem menopauzalnym. Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna i poprawny tryb życia zagwarantują łagodniejsze przejście przez ten specyficzny okres.

Należy mieć na uwadze, że menopauza objawia się poprzez zmiany zarówno psychiczne, jak i fizyczne, dlatego też kobiety wiodące spokojne, bezstresowe życie znacznie lepiej przechodzą ten okres.

Menopauza – jak rozpoznać?

Zmiany pojawiające się w organizmie kobiety są bardzo specyficzne, ale mogą być pomylone np. z ciążą. Najpewniejszym rozwiązaniem jest wizyta u endrokrynologa, czyli lekarza zajmującego się gospodarką hormonalną. Najprostsze badania potrafią określić, czy właśnie wchodzimy w okres menopauzy.

Ponadto, od niedawna w aptekach dostępne są testy menopauzalne, których działanie zbliżone jest do testów ciążowych.

Zdrowy tryb życia w okresie menopauzy

Aby przetrwać ten trudno okres, wystarczy zadbać o to, aby kondycja naszego organizmu stała na wysokim poziomie. W tym celu, musimy zadbać o pięć kluczowych zasad zdrowego trybu życia, a mianowicie:

  • Po pierwsze: dieta Wszystko zaczyna się w kuchni. To z jakich produktów korzystasz oraz kiedy i w jakich ilościach jesz ma kluczowe znaczenie dla Twojego zdrowia. Przede wszystkim, dieta musi być: pełnowartościowa, zdrowa i regularna. Oparta powinna być na węglowodanach złożonych, pełnowartościowym białku i zdrowych tłuszczach.
  • Po drugie: aktywność fizyczna Ogromny wpływ na kondycję Twojego organizmu ma ruch. Poprzez stymulację ciała, zwiększamy efektywność pracy narządów wewnętrznych, poprawiamy samopoczucie i likwidujemy nadmiary tkanki tłuszczowej. Każdego dnia należy podejmować minimum 30 minutową aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności.
  • Po trzecie: sen Proces regeneracyjny jakim jest sen powinien być nie krótszy niż sześć godzin. To minimalny czas, który pozwala odpocząć i nabrać sił organizmowi. Dokładny wymiar czasu snu zależny jest od prowadzonego trybu życia (podejmowanej aktywności fizycznej, wieku, typu pracy).
  • Po czwarte: relaks Eliminacja czynników stresogennych to proces, który z całą pewnością można określić mianem trudnego. Wszakże, stres pojawiać się może wszędzie: w domu, pracy, w czasie wolnym. Aby pozwolić na fitness umysłu – musimy zadbać o relaks. Forma wypoczynku mentalnego jest kwestią indywidualną i w pełni dowolną.
  • Po piąte: suplementy Rola suplementów diety jest coraz większa. Wykorzystanie różnego rodzaju preparatów jest wskazywane nawet przez samych lekarzy. Wszakże, tego typu środki to najlepsze uzupełnienie diety. Pomagają nie tylko chronić organizm, ale także umożliwiają efektywniejszą pracę wszelakim układom: np. trawiennym, krążeniowym, oddechowym.